Sposoby na przechowywanie w garderobie

przechowywanie w garderobie

Nawet minimaliści, którzy znacząco ograniczyli swój stan posiadania, nierzadko borykają się z kwestią przechowywania rzeczy. W niedużych mieszkaniach takie miejsce jest często planowane w sypialni, czy nawet w salonie lub przedpokoju w małych kawalerkach. Gdy przestrzeń jest aż tak mała, warto znaleźć sposoby na to, aby optymalnie ją wykorzystać. Jakie są najlepsze sposoby na przechowywanie w garderobie, zwłaszcza tej niewielkiej?

Szafa na wymiar

W małych mieszkaniach ważne staje się wykorzystanie każdego centymetra kwadratowego oraz idealne wpasowanie mebla w przestrzeń. Właśnie z tego powodu doskonale sprawdzi się szafa na wymiar, która choć droższa, pozwala optymalnie wykorzystać dostępne miejsce.

Szafa na wymiar może być też dopasowana do indywidualnych preferencji, związanych choćby z pracą. Często bowiem przechowuje się w niej nie tylko ubrania, ale choćby obrazy, przedmioty do rękodzieła czy inne elementy związane z profesją danej osoby. Wówczas taki mebel może być specjalnie zaaranżowany, by był użyteczny również pod tym kątem.

INSPIRACJE: Praktyczne szafy można oczywiście znaleźć również w sklepach sieciowych. Tutaj flagowy produkt IKEA, czyli jeden z wariantów szaf PAX.

Organizery do szuflad

Niezawodne sposoby na przechowywanie w małej garderobie i nie tylko? Szuflady wyposażone w organizery. Jednym z błędów przy aranżacji małej kuchni, przedpokoju, czy właśnie garderoby, jest rezygnacja z szuflad (lub ich zbyt mała liczba). Jednak to właśnie one można w najbardziej praktyczny sposób wykorzystać, nie marnotrawiąc przestrzeni.

Pomagają w tym również tanie organizery do szuflad, w których można przechowywać np.:

  • krawaty,
  • skarpetki,
  • okulary przeciwsłoneczne,
  • kolekcje kosmetyków.

Dzięki temu wszystkie drobne elementy są posegregowane, dzięki czemu łatwiej je znaleźć i uporządkować.

Organizery na bieliznę

Osobną kategorią pomagającą przy przechowywaniu w małej garderobie mogą stanowić organizery na bieliznę. Zazwyczaj mają one jeszcze więcej przegródek, dzięki czemu pozwalają zachować porządek i ład, również pod względem kolorów. Takie pudełka sprawdzają się również w przypadku segregacji biustonoszy oraz skarpet. Te ostatnie, wreszcie nie będą ginąć w czeluściach naszych domów!

INSPIRACJE: Organizery do szuflad ułatwiające przechowywanie bielizny. Warto umieszczać je w garderobianych szufladach, aby zoptymalizować dostępną przestrzeń.

Organizery na biżuterię

Moim ulubionym elementem biżuteryjnym są pierścionki. Wcześniej jednak często miałam problemy z ich znajdowaniem, co rozwiązał mały organizer na biżuterię. Dla mnie wystarczający jest wariant z zaledwie dwiema przedziałkami (na pierścionki oraz kolczyki i naszyjniki). Jednak osoby mające więcej dodatków, mogą zakupić też model z kilkunastoma przegrodami.

Dzięki temu każdy pierścionek, każdą parę kolczyków i każdy naszyjnik, można trzymać osobno, co będzie pomagało również w chwili wyboru.

  1. Dwukomorowy, elegancki pojemnik Tesora – pojemnik na biżuterię dla minimalistek. Dokładnie taki sam model zakupiłam dla siebie i jestem z niego bardzo zadowolona. Solidny, praktyczny, a przy tym piękny jako dekoracja na półce.*
  2. Praktyczne, szare pudełko na akcesoria – jedna szufladka i cztery praktyczne przegródki pomagające w segregacji biżuterii.
  3. Elegancka szkatułka ze skóry ekologicznejeleganckie pudełko, które może również pełnić funkcję dekoracji.*

*Link afiliacyjny.

Wieszaki na drzwi

Aby zmaksymalizować przechowywanie w małej garderobie warto zakupić również wieszaki na drzwi, które montuje się po ich wewnętrznej stronie. W ten sposób można wieszać drobniejsze elementy garderoby lub takie, z których korzystamy na co dzień. Może to być choćby delikatny szlafrok, czy ulubiona piżama.

Pudełka do szafy

Przydatnym akcesorium są również pudełka do szafy lub na nią. Jeśli zdecydowaliśmy się na gotowy mebel na którym jest jeszcze sporo miejsca, wówczas można po prostu położyć je na górnej części i wykorzystać tym samym dostępną przestrzeń.

W takich pudełkach warto trzymać rzeczy, z których korzystamy rzadziej. Chodzi tu m.in. o dodatki sezonowe, np. szaliki, czapki czy rękawiczki. Może trafić do nich również odzież wykorzystywana okazjonalnie, np. termalna do jazdy na nartach.

  1. Dekoracyjne pudełka do przechowywania – pudełka nie muszą być tylko i wyłącznie praktyczne, mogą być dodatkowo piękne, tak jak te firmy House Decor.*
  2. Praktyczne pudełko w kolorze szarymminimalistyczne i funkcjonalne, doskonale sprawdzi się do przechowywania mniejszych elementów garderoby.
  3. Praktyczne i tanie pudełko z Castoramy – praktyczne i niedrogie, zarówno do umieszczenia w szafie, jak i na niej.*

*Link afiliacyjny.

Minimalizacja!

Zorganizować przechowywanie w małej garderobie, zwłaszcza przy większej liczbie domowników, z pewnością pomoże też… minimalizacja stanu posiadania.

Chyba każdy z nas ma w szafie rzeczy “przemilczane” i z nich nie korzysta, a które zajmują naprawdę sporo miejsca. W tym przypadku polecam zarówno mój post o minimalizmie w szafie, jak i blog Architekt Porządku. Dodatkowo osobom znającym język angielski serdecznie rekomenduję kanał na Youtubie o nazwie A Small Wardrobe. Hint: Patricia ma polskie korzenie i obecnie mieszka w Australii.

Różnego rodzaju organizery naprawdę pomagają przy przechowywaniu w małej garderobie. Zdecydowanie warto z nich korzystać, bowiem ułatwiają wybieranie ubrań na co dzień i dzięki nim łatwiej zachować upragniony porządek. Czy Wy też macie je w swoich domach?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *