Mały salon – jak go urządzić? Kompleksowy poradnik

szara sofa do małego salonu

Pokój dzienny to ważna przestrzeń w każdym domu lub mieszkaniu. Stanowi jednak spore wyzwanie zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z małym salonem, który musi pełnić jednocześnie kilka funkcji i spełniać potrzeby wszystkich domowników. Jak urządzić mały salon, aby był jednocześnie wygodny w użytkowaniu oraz stanowił wizytówkę domu lub mieszkania? Oto zestaw praktycznych wskazówek, które dla Was zgromadziłam.

Mały salon, czyli zaczynamy od określenia funkcji

Projektowanie każdego pomieszczenia zawsze powinno zaczynać się od określenia specyficznych potrzeb inwestorów. W przypadku małego salonu trzeba odpowiedzieć sobie choćby na takie pytania jak:

 • jakie czynności wykonujemy w salonie,
 • czy konieczna jest strefa dla dzieci lub zwierząt domowych,
 • jak zazwyczaj spędzamy czas wolny w domu,
 • czy w małym salonie znajdzie się telewizor lub rzutnik, a może specjalne nagłośnienie do odtwarzania ulubionej muzyki,
 • czy niezbędne jest dodatkowe miejsce do pracy oraz przechowywania.

Istotne znaczenie ma również fakt, czy pomieszczenie to będzie połączone z kuchnią oraz jadalnią, co jest częste w przypadku małych salonów w bloku oraz obecnie budowanych domów. Ważne jest to, że przy niewielkim metrażu zaleca się rezygnację z dodatkowych, dzielących je ścianek działowych.

Dodatkową wskazówką przy urządzaniu małych salonów jest raczej unikanie podwieszanych sufitów, które również zmniejszają pomieszczenie i sprawiają, że często jest ono bardziej klaustrofobiczne.

Wybór kolorystyki

Kolory w salonie to ważna kwestia, która powinna wynikać m.in. z wyboru stylu całego wnętrza. Osoby preferujące minimalizm najprawdopodobniej skuszą się na biele, szarości i czernie (tak, to ja). Natomiast inwestorzy chcący stworzyć cieplejszy klimat mogą sięgać po kolory ziemi i brązy, ewentualnie pastele i cieplejsze, nasycone odcienie (takie akcenty warto dodawać jednak przede wszystkim w przypadku dodatków, np. kanap czy zasłon).

szara sofa w małym salonie
Połączenie bieli i szarości to bezpieczny wybór, który dobrze sprawdza się w małych salonach. W tym projekcie MOTIF Design zastosowano również fototapetę z perspektywą, która nadaje pomieszczeniu głębi.

Kolory ścian w salonie są szczególnie ważne w przypadku niewielkiego metrażu. Przy czym optyczne powiększenie przestrzeni wcale nie musi wymagać pomalowania ich na biało. Dobrym wyborem jest mocniejsze zaznaczenie jednej ze ścian, co można zrobić nie tylko za pomocą farby, ale również odpowiedniej fototapety.

Trzeba również pamiętać o tym, aby kolory do salonu, jeśli jest on połączony z małą kuchnią oraz jadalnią, były możliwie jak najbardziej spójne. Dzięki temu uzyska się wrażenie większej przestrzeni, co ma szczególne znaczenie w przypadku małych salonów w blokach i niedużych domach.

Mały salon a wybór podłogi

Kolejną ważną kwestią jest wybór podłogi do salonu i tutaj inwestorzy mają naprawdę wiele opcji do rozważenia. Jedną z najtańszych są panele podłogowe, przy czym w przypadku mocno eksploatowanego pokoju dziennego warto wybrać rozwiązanie nieco droższe. Wszystko po to, aby podłoga nie uległa szybkiemu uszkodzeniu i nie wymagała rychłej wymiany.

Wariantem bardziej nowoczesnym w przypadku podłogi w salonie są płytki. Mogą one imitować drewno, choć inwestorzy coraz częściej decydują się na wersje w kolorach szarości, które doskonale dopełniają minimalistyczny styl. Atutem płytek jest również praktyczność, zaś wadą chłód materiału. Ten ostatni problem można rozwiązać dzięki ogrzewaniu podłogowemu, choć oczywiście jego zamontowanie nie zawsze jest możliwe.

Marzeniem wielu inwestorów w przypadku wyboru połogi do salonu jest drewno. Doskonale pasuje ono do stylu skandynawskiego i rustykalnego, przy czym aby służyło długo, musi być odpowiednio zabezpieczone. W małym salonie doskonale sprawdzą się takie gatunki jak dąb oraz klon, a także drewno egzotyczne. Trzeba jednak pamiętać, że cena takiej podłogi w salonie będzie zdecydowanie wyższa, aniżeli zwykłych paneli, czy wielu wariantów płytek.

Miejsce do wypoczynku, czyli sofa centralnym punktem w małym salonie

Pokój dzienny to przede wszystkim odpowiednio zaaranżowane miejsce do odpoczynku. Dlatego też kluczowym zakupem jest sofa lub narożnik, które szczególnie trudno wybrać właśnie do małego salonu. Trzeba sobie przede wszystkim zadać pytanie, czy powinna być to rozkładana sofa lub narożnik. To dobre rozwiązania zwłaszcza, gdy przestrzeń salonowa będzie stanowiła pokój gościnny lub w kawalerce, gdy będzie to jednocześnie miejsce do spania. Kanapa dwuosobowa rozkładana to również idealny wybór do małych apartamentów na wynajem.

Na szczęście na rynku dostępnych jest coraz więcej małych sof rozkładanych, czy niedużych narożników. W przypadku tych ostatnich trzeba jednak pamiętać, by korzystanie z nich było wygodne i nie utrudniało dostępu np. do balkonu lub drzwi.

szarobiały mały salon z kuchnią i jadalnią
Ten model to najprawdopodobniej rozkładana sofa, którą będzie można wykorzystać do przenocowania gości. Jest ona dość masywna, została jednak zrównoważona przez projektantkę KAZA Concept stolikami kawowymi na cienkich nogach.

Co jeszcze wziąć pod uwagę przy wyborze sofy lub narożnika do małego salonu?

 • Ustawienie mebla w odpowiedniej odległości od telewizora to naprawdę ważna kwestia. Jeśli mamy mało miejsca, nie decydujmy się na największy odbiornik, gdyż oglądanie będzie męczące dla wzroku.
 • Nie musimy umieszczać sofy lub narożnika pod ścianą. O ile jest taka możliwość, mebel warto nieco odsunąć lub ustawić w takim miejscu, aby oddzielić strefy, np. jadalnianą od dziennej.
 • Umieszczenie sofy tak, by nie zasłaniać grzejnika i mieć dostęp do balkonu to ważne zadanie ze względu na  ergonomię.
 • Trzeba pamiętać, by mieć wygodny dostęp do mebla z przodu, najlepiej z każdej ze stron.

Meble do małego salonu

Kolejnym krokiem jest wybór pozostałych mebli do pokoju dziennego. W tym przypadku chodzi przede wszystkim o szafkę pod telewizor, dodatkowe komody na drobniejsze rzeczy, regały na książki oraz większe szafy.

Jeśli w pokoju dziennym niezbędna jest duża przestrzeń do przechowywania, wówczas można zdecydować się na nowoczesną meblościankę, umieszczoną np. wokół telewizora. Warto również przemyśleć wybór wariantów na wymiar, które będą idealnie dopasowane do danego wnętrza i pozwolą maksymalnie zapełnić dostępną przestrzeń.

zabudowa z drewna do małego salonu
Oto meble w małym salonie pozwalające maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, a jednocześnie mające lekką formę. NAVY Projektowanie Wnętrz udało się to osiągnąć dzięki smukłym szafkom i podwieszanej szafce pod telewizorem.

Zestaw mebli do salonu zazwyczaj obejmuje również komodę. Warto, aby była ona lżejsza w formie, np. na podniesionych nogach. To dobre rozwiązanie właśnie do małych pokojów dziennych, bowiem im więcej widocznej podłogi, tym wrażenie większej przestrzeni.

Dla wielu osób ważna jest również szafka pod TV. Można ją dodatkowo powiększyć, tym samym zagospodarowując miejsce na książki czy osobiste pamiątki.

Stolik kawowy do pokoju dziennego

Nieodłącznym elementem wyposażenia, również małego salonu, musi być stół kawowy. To niewielki mebel, który powinien być na tyle lekki, aby możliwe było jego łatwe przemieszczanie zwłaszcza, jeśli w pomieszczeniu jest rozkładana sofa. Tutaj doskonale sprawdzą się małe stoliki kawowe wykonane z tworzyw sztucznych, które najczęściej są również niedrogie.

INSPIRACJE: Stoliki kawowe o lekkiej konstrukcji, idealne do małych salonów.

Wybierając stolik do kawy trzeba wziąć jednak pod uwagę kilka dodatkowych elementów. Rodzice powinni przede wszystkim unikać wariantów z ostrymi krawędziami, mogą one bowiem być niebezpieczne dla maluchów.

Warto również zwrócić uwagę na wymiary. Uważa się, że stolik kawowy nie powinien być większy, niż dwie trzecie całej szerokości, jaką ma sofa. Jeśli natomiast chodzi o wysokość, optymalna to zazwyczaj 40 cm.

Wybór tkanin

Ważnym elementem budującym klimat wnętrza są również tkaniny. Chodzi tu przede wszystkim o dywany do salonu, a także osłony okienne, w tym głównie zasłony. W przypadku dywanów pokojowych nie tylko nadają one wnętrzu przytulnego charakteru, ale pozwalają również na wygodną zabawę dzieciom.

Nie trzeba też obawiać się, że będą one prezentowały się staroświecko, niczym znane nam wszystkim rozłożyste warianty rodem z lat 90-tych. Na rynku dostępne są bowiem nowoczesne dywany, także te pozbawione jakichkolwiek wzorów i grafik. Te ostatnie doskonale sprawdzą się m.in. w minimalistycznych i designerskich wnętrzach.

poduszki dekoracyjne na szarej sofie
Projekt małego salonu w wydaniu LOQM, w którym tkaniny dodają wnętrzu przytulnego klimatu.

Istotne znaczenie, zwłaszcza w małym salonie, ma również kwestia zasłon oraz tego, gdzie będą się one zbierać. Wynika to z faktu, że zasłony w salonie zbierające się na ścianach mogą uniemożliwić umieszczenie mebli i tym samym zaaranżowanie miejsca do przechowywania. Na szczęście istnieje kilka alternatyw i jedną z nich są coraz częściej wybierane rolety lub żaluzje, które pozwalają przysłonić wnętrze i jednocześnie nie zabierają przestrzeni.

W przypadku wyboru zasłon do salonu warto pamiętać też o kilku dodatkowych kwestiach:

 • w przypadku długich zasłon nie powinny kończyć się zbyt wysoko nad podłogą, bowiem będą wyglądały, jakby na ich uszycie zabrakło materiału. Zaleca się więc, aby kończyły się około 2-3 cm nad podłogą. Wielu osobom podoba się również efekt zasłon opadających na podłogę, jednak wówczas materiału nie może być ani zbyt dużo, ani za mało.
 • karnisz nie powinien być zawieszony zbyt blisko okna, bowiem doprowadzi to do jego optycznego zmniejszenia. Dekoratorzy wnętrz zalecają, aby było to około 10 cm nad oknem,
 • należy dobrze obliczyć ilość materiału na zasłony. Najlepiej długość jaką ma karnisz pomnożyć półtora lub dwa raz.
 1. Dywan z geometrycznymi wzoramidywan w stonowanych kolorach, choć dzięki geometrycznym wzorom zdecydowanie zwracający uwagę.
 2. Ekskluzywny, ręcznie tkany dywan firmy Obsession – piękny dywan, który mógłby stanowić wspaniałą ozdobę salonu.*
 3. Dywan maskujący zabrudzenia i kurz – dzięki kolorystyce, ten wariant doskonale sprawdziłby się w domu, w którym harcują zwierzęta i dzieci.*

*Link afiliacyjny.

Oświetlenie, czyli klucz do wykończenia salonu

Oświetlenie salonu to absolutnie kluczowy element, który wiele osób traktuje po macoszemu. Ważne jest przede wszystkim to, aby zaplanować różne źródła światła pozwalające wypoczywać i gościć przyjaciół oraz rodzinę. Lampy umożliwiają również dzielenie pomieszczenia na strefy, co jest niezbędne, jeśli salon połączony jest z kuchnią oraz jadalnią. O czym jeszcze pamiętać wybierając oświetlenie do salonu?

 • Jeśli lubimy czytanie pamiętajmy, aby blisko fotela lub sofy znalazło się dodatkowe źródło światła, np. w postaci lampy stojącej.
 • Lampy sufitowe do salonu oraz dodatkowe źródła światła wcale nie muszą być identyczne. Przy czym powinien łączyć je przynajmniej jeden wspólny element, np. kolor abażura.
 • Nie zapominajmy o lampach nad stołem, jeśli salon połączony jest z jadalnią.
 • Aby swobodnie przejść pod dużym żyrandolem w salonie, powinien być umieszczony co najmniej 200 cm nad podłogą.

Ważną kwestią przy wyborze oświetlenia do salonu jest też odpowiednia barwa światła. Zważywszy na fakt, że pokój dzienny zazwyczaj jest miejscem do relaksu, odpowiednie będzie światło o temperaturze od 2800 do 3300 K.

 1. Lampa ze złotym abażurem – lampa podłogowa z niebanalną oprawą w kolorze złotym, która może stanowić ciekawą dekorację salonu.*
 2. Nowoczesna i minimalistyczna lampa Nowodvorski – skromna pod względem formy lampa podłogowa, nad której kupnem zastanawiam się również do mojego salonu (dam znać!).
 3. Lampa do minimalistycznego salonu – kolejna lampa, którą wybrałam, to również idealny wybór dla fanów minimalistycznych wnętrz.*

*Linki afiliacyjne.

Salon, czyli miejsce na pokazanie siebie

To w salonie zazwyczaj gościmy naszych bliskich i rodzinę, dlatego też jest to idealne miejsce, by podkreślić swoje zainteresowania czy pokazać wspomnienia. Można zrobić to za pomocą plakatów do salonu umieszczanych na ścianach lub półkach, czy dodatków w postaci zdjęć z rodzinnych wyjazdów lub pamiątek zgromadzonych po podróżach. Jako dopełnienie doskonale sprawdzą się również różnego rodzaju grafiki do salonu, które można umieścić nad sofą lub na wolnej ścianie.

Także i tutaj warto kierować się kilkoma wskazówkami, zwłaszcza jeśli chodzi o wysokość zawieszania obrazów i grafik. Obowiązuje tutaj przede wszystkim “Zasada 145” mówiąca o tym, że środek obrazu lub kompozycji obrazów, powinien być na wysokości 145 cm od podłogi. Jest to jednak ramowa zasada, bowiem jeśli pomieszczenie jest bardzo wysokie, wówczas można próbować dostosowywać ten wymiar do swoich potrzeb.

mały salon z jadalnią i kuchnią
Grafiki to zawsze ciekawy sposób, aby dodać wnętrzu charakteru. W tym małym salonie projektu NAVY Projektowanie Wnętrz, warto zwrócić uwagę również na lekkie pod względem formy meble odsłaniające podłogę.

Niedoścignioną dla mnie profesorką w zakresie dekorowania salonu grafikami i plakatami jest Kasia Sojka z bloga Piąty Pokój. Właśnie do do jej porad w tym zakresie odsyłam, choć ukochanego minimalizmu w nich niewiele. Jest jednak odwaga, której mi często brakuje ;).

 1. Oryginalny plakat z palmą – plakat idealny zarówno jako dekoracja ściany we własnym salonie, jak i prezent.*
 2. Plakat w kolorze głębokiej zieleni – w salonie potrzeba nieco koloru? Taka grafika mogłaby go dodać.
 3. Plakat a’la martwa natura – wersja dla miłośników abstrakcji oraz minimalizmu.*

*Link afiliacyjny.

Optyczne powiększenie małego salonu

Odpowiednie zaplanowanie poprzednich elementów powinno zagwarantować, że mały salon będzie urządzony ergonomicznie i estetycznie. Można jednak zastosować kilka dodatkowych trików, które pozwolą go powiększyć. Oto zestaw najważniejszych z nich.

 • Warto zawiesić lustro, które nada pomieszczeniu głębi.
 • Dobrze postawić na tapetę z perspektywą, np. na jednej z głównych ścian.
 • Zaleca się unikania mieszania stylów, jeśli salon jest naprawdę mały.
 • Warto postawić na trzy główne kolory, dzięki czemu mały salon będzie prezentował się spójniej.
 • Dobrze zdecydować się na lekkie pod względem formy meble, najlepiej na wyższych nogach.
 • Przestrzeń optycznie powiększą meble z lakierowanymi frontami.
 • Nie warto dzielić przestrzeni ściankami działowymi chyba, że z różnych względów chcemy koniecznie oddzielić pomieszczenie. Jeśli tak, warto zdecydować się na podziały ażurowe lub ze szkła.
lekki narożnik szary
W tym salonie projektantka Marina Suchorska wrażenie lekkości uzyskała dzięki sofie na cienkich nogach (inaczej mebel wyglądałby bardzo masywnie) oraz powiększającej optycznie bieli.

Jak widać urządzenie małego salonu wcale nie jest trudne. Ważne jednak, by przede wszystkim dobrze określić potrzeby domowników, czyli funkcje salonu. Tylko wtedy możliwe jest właściwe zaplanowanie tego pomieszczenia, by było ono ergonomiczne i piękne. A Wy jak zaaranżowaliście swój mały salon? Z niecierpliwością czekam na komentarze!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *