Mała sypialnia – jak ją urządzić? Kompleksowy poradnik

mała sypialnia z czarnym zagłówkiem

Sen ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia, dlatego też aby ułatwić nocny odpoczynek konieczne jest odpowiednie zaaranżowanie sypialni. Szczególnie dużej uwagi wymaga mała sypialnia, która w niewielkich domach lub mieszkaniach w blokach często musi pełnić kilka funkcji, w tym choćby miejsca do pracy. O czym pamiętać aranżując to pomieszczenie? Oto praktyczny przewodnik dla osób planujących samodzielne urządzanie małej sypialni.

Plan małej sypialni

Pierwszym etapem procesu, podobnie jak przy urządzaniu małej kuchni, łazienki, czy innych niedużych wnętrz, powinno być dokładne określenie ich funkcji. W przypadku niewielkich nieruchomości właściciele rzadko mogą pozwolić sobie na to, aby mała sypialnia pełniła tylko i wyłącznie funkcję miejsca do odpoczynku. Często więc jest to dodatkowa przestrzeń do przechowywania, a nawet do pracy. Warto o tym pamiętać, aby na etapie zakupu poszczególnych mebli nie okazało się, że będą one zbyt duże, co utrudni wygodne korzystanie z małej sypialni.

Mała sypialnia a kolorystyka

Choć w przypadku innych małych pomieszczeń dąży się do ich optycznego powiększenia, to nieco inaczej kwestia ta wygląda w sypialniach. Tutaj bowiem najważniejsze jest stworzenie przestrzeni optymalnej dla odpoczynku, czemu ma sprzyjać choćby odpowiednia kolorystyka. W przypadku doboru kolorów do małej sypialni powinno unikać się m.in. jaskrawych barw, gdyż relaksowi zdecydowanie bardziej sprzyjają przygaszone barwy ziemi i pastele. Przykładowo piękną paletę spokojnych barw w swojej małej sypialni zastosowała autorka bloga Bez Architekta, który serdecznie polecam.

Wiele osób lepiej relaksuje się również w otoczeniu ciemniejszych kolorów, które także sprawdzą się w małej sypialni. Oczywiście jeśli pomieszczenie to ma pełnić dodatkowe funkcje, np. domowego biura, zbyt ciemna paleta może negatywnie wpływać na wydajność. Wówczas warto po prostu zdecydować się na mocniejszy akcent, np. w postaci nasyconego koloru na ścianie za łóżkiem.

mała sypialnia w ciemnych kolorach z szafą
Sypialnia projektu biura BLU_. Relaksujące, ciemne kolory oraz praktyczna szafa z lustrami optycznie powiększającymi przestrzeń.

Wybierając kolory do małej sypialni można postawić również na ciekawą tapetę ścienną. Tapety na ścianę do sypialni mogą stanowić centralny punkt wnętrza i jednocześnie główną jego dekorację. Aby nadać pomieszczeniu wrażenia głębi, doskonale sprawdzą się krajobrazy z mocno zaznaczoną perspektywą.

Co ważne, tapeta w sypialni wcale nie musi znajdować się na całej ścianie. Oryginalnym rozwiązaniem jest umieszczenie jej tylko za łóżkiem, dzięki czemu będzie stanowić dopełnienie zagłówka.

Wykładzina do sypialni? Czemu nie!

Tworząc przestrzeń sprzyjającą odpoczynkowi i relaksowi nie można zapomnieć również o odpowiedniej podłodze. W ostatnich latach do łask powróciły wykładziny do sypialni, które nadają wnętrzu ciepła i są po prostu miłe w dotyku. Jakie są główne zalety tego rozwiązania?

 • Odporność na uszkodzenia.
 • Tłumienie dźwięków (dobre rozwiązanie do małych sypialni w blokach).
 • Niski koszt zakupu.
 • Łatwość montażu.

Wiele osób martwi się, że wykładziny do sypialni są siedliskiem kurzu i zanieczyszczeń. Obecnie jednak produkowane są one z materiałów które ograniczają przyciąganie kurzu, a także są łatwe w czyszczeniu. Oczywiście w przypadku plam trudniej będzie je usunąć. Dlatego też odradza się umieszczania wykładzin w sypialniach, które będą dodatkowo pełnić funkcję domowych miejsc pracy (większe ryzyko zabrudzenia, choćby podczas spożywania posiłków).

Łóżko sypialniane, czyli wygodnie i praktycznie

Kluczem do nocnego odpoczynku jest wygodne łóżko sypialniane. Oczywiście wiele osób chciałoby, aby było ono jak największe, przy czym w przypadku małych wnętrz zazwyczaj nie jest to możliwe. Kluczem jest bowiem to, aby mieć do łóżka wygodny dostęp i to najlepiej z obydwu stron, bez konieczności gimnastykowania się, by móc z niego wstać.

mała sypialnia ze skosem
Choć w tym projekcie WOJTYCZKA Pracownia Projektowa sypialnia jest dość mała, to dzięki odpowiedniej wielkości łóżka, możliwy jest do niego dostęp z obydwu stron.

Przy zakupie łóżka podwójnego trzeba więc brać pod uwagę nie szerokość materaca, a ramy. W przeciwnym razie może się okazać, że będzie ono zbyt blisko bocznych ścian i ponownie pojawi się problem z funkcjonalnością.

Łóżko sypialniane może stanowić również doskonałą przestrzeń do przechowywania, przede wszystkim dla zapasowych kompletów pościeli, prześcieradeł, koców oraz poduszek, które zazwyczaj trudno umieścić w innych miejscach w małym domu lub w mieszkaniu.

Szafki nocne do sypialni

W małych sypialniach właściciele muszą również zdecydowanie bardziej uważać na dobór stolików nocnych. Ważne, by mieściły się one na ścianie razem z łóżkiem oraz były odpowiednio dopasowane do wysokości na której znajdują się gniazdka. Te ostatnie są zazwyczaj ulokowane na wysokości od 50 do 60 cm od podłogi, przy czym warto sprawdzić to przed zakupem szafek nocnych do sypialni, aby mieć możliwość łatwego podpięcia lampki nocnej czy ładowarki do telefonu.

mała sypialnia z szafkami nad łóżkiem
W tym projekcie LOQM ciekawie rozwiązano kwestię szafek nocnych. Dodatkowo postawiono na praktyczną zabudowę, która pozwala na zwiększenie miejsca do przechowywania.

W przypadku stolików nocnych do małych sypialni warto stawiać również na lekkość formy. Nie muszą być to więc typowe szafki, a niewielkie stoliki bez szuflad czy szuflady wiszące. Oczywiście jeśli właściciele cenią sobie porządek i chcą uniknąć wrażenia zagracenia, lepszym wariantem będą standardowe, zamykane szafki.

 1. Pled w kolorze szarym do sypialni lub salonu – pled to nie tylko ozdoba, ale i doskonałe okrycie w zimowe wieczory. Tutaj w pięknym, neutralnym kolorze szarości.*
 2. Puchata poduszka z motywem graficznym – dekoracyjna poduszka firmy Ferm Living to idealny sposób na przemycenie odrobiny koloru do małej sypialni.*
 3. Koc z bawełny w stonowanym kolorze – kolejny pomysł na praktyczny dodatek do sypialni w postaci ciepłego koca na zimę.

*Link afiliacyjny.

Meble sypialniane

W małych domach i mieszkaniach częstym problemem jest brak osobnej garderoby i wówczas to sypialnia musi pełnić funkcję miejsca do przechowywania. Oczywiście w niewielkim wnętrzu jest to duży problem, bowiem nieodpowiednie meble sypialniane mogą w znaczący sposób zaburzyć ergonomię. O czym więc należy pamiętać, aby przechowywanie było odpowiednio zaaranżowane?

 • Miejsce powyżej łóżka to dobra lokalizacja na szafki.
 • Mała sypialnia z szafą? Warto postawić na szafy na wymiar oraz meble z drzwiami przesuwanymi.
 • Warto zastanowić się nad nowoczesnymi meblami do sypialni z lustrem, które optycznie powiększy wnętrze.
 • Przed zakupem trzeba sprawdzić, czy w przypadku mebli bez drzwi przesuwnych będzie możliwe ich pełne otwarcie.
mała sypialnia z białymi szafkami
Mała sypialnia z bardzo dużą ilością miejsca do przechowywania, projektu bo•studio.

Oświetlenie i tekstylia

Ważnymi elementami sprzyjającymi odpoczynkowi w sypialni są oświetlenie i tekstylia. W przypadku pościeli do sypialni jej dobór nie powinien być przypadkowy i najlepiej, aby pasowała ona do ogólnej kolorystyki wnętrza. Przytulnego charakteru zawsze nadają też poduszki, które warto ustawiać warstwami. To również dobra okazja do szybkiego zmodyfikowania wyglądu małej sypialni. Poszewki można bowiem łatwo i szybko wymieniać, i to naprawdę niewielkim kosztem.

 1. Ekskluzywna pościel z przyjemnej satyny bawełnianej – pościel w kolorze pięknej, głębokiej zieleni i do tego z przyjemnego materiału, czyli satyny bawełnianej.*
 2. Pościel wykonana z lnu – naturalna pościel lniana to doskonały wybór dla alergików i osób z wrażliwą skórą. (Podobna pościel z lnu jest również na mojej liście zakupów).
 3. Pościel z pięknym nadrukiem w stonowanych barwach – wariant z odważniejszą grafiką, idealny zarówno do domowej sypialni, jak i na prezent.*

*Linki afiliacyjne.

Kluczowe jest również oświetlenie sypialni. Istotne jest, aby barwa światła mieściła się w przedziale od 2700 K do około 3000 K, będzie ona bowiem sprzyjać odpoczynkowi. Oczywiście jeśli mała sypialnia pełni dodatkową rolę miejsca do pracy niezbędna jest oddzielna lampa do sypialni, najlepiej biurkowa. Konieczne będzie także odpowiednie światło centralne.

mała sypialnia z drewnianą podłogą
Kilka źródeł światła to obowiązek w każdej sypialni, również tej małej. Warta uwagi tym projekcie INVENTIVE studio jest też praktyczna zabudowa nad meblami.

W przypadku lampek nocnych powinny one dla wygody domowników znajdować się po obydwu stronach łóżka, a także pozwalać się wyłączyć z poziomu głównego włącznika, tuż po wejściu do pomieszczenia.

Kolejnym elementem budującym klimat małej sypialni jest otoczenie okna, czyli firany i zasłony. W przypadku tych ostatnich warto postawić na grube, mięsiste tkaniny, które nadadzą wnętrzu elegancji i jednocześnie pozwolą na dodatkowe zasłonięcie światła. Ten ostatni czynnik będzie szczególnie ważny, jeśli okno małej sypialni nakierowane jest na ruchliwą i oświetloną ulicę lub inne, mocne źródło światła. Dobrym rozwiązaniem są również rolety do sypialni, które często wręcz zastępują firany i zasłony.

INSPIRACJE: Tekstylia do sypialni w odcieniach szarości

Stawiamy na czyste powietrze

Mała sypialnia ma dawać organizmowi szansę na regenerację, czemu sprzyja również świeże powietrze. Dobrze więc wybrać rośliny, które pomogą w oczyszczaniu wnętrza. Jakie są odpowiednie rośliny do sypialni? Jedną z najmniej wymagających jest sansewieria (wiem z doświadczenia). Nie tylko nie potrzebuje ona zbyt dużo światła, ale również dobrze znosi niedobory wody.

Substancje takie jak formaldehyd, benzen oraz ksyleny doskonale pochłania też skrzydłokwiat. Wymaga jednak bardziej regularnej opieki, przy czym odwdzięcza się nie tylko pięknym wyglądem, ale właśnie zdolnościami do oczyszczania powietrza.

Inne rośliny do sypialni to:

 • aloes zwyczajny,
 • chamedora wytworna,
 • orchidea,
 • zamiokulkas zamiolistny (mój ulubiony).
sypialnia z roślinami
Oto mała sypialnia projektu MOTIF Design w której rośliny grają ważną rolę.

Rolę wspomagającą może pełnić również oczyszczacz powietrza. Obecnie wielu producentów stawia na design, dzięki czemu takie urządzenia prezentują się naprawdę znakomicie, zwłaszcza w nowoczesnych, małych sypialniach.

A co z kaloryferem?

Aby w małej sypialni było rzeczywiście ciepło i przytulnie, niezbędny jest kaloryfer (lub ogrzewanie podłogowe). W pomieszczeniach remontowanych nie zawsze prezentuje się on w sposób nadmiernie estetyczny, problem ten można jednak łatwo rozwiązać dzięki obudowie kaloryfera. Trzeba przy tym pamiętać, że nie może ona w sposób całkowity go zasłaniać. Wówczas w pomieszczeniu nie tylko będzie chłodniej, ale też wzrosną koszty ogrzewania (nawet o 20 proc.).

Obudowa na kaloryfer powinna mieć więc konstrukcję ażurową z wieloma małymi wlotami, przez które przepływać będzie ogrzane powietrze. Warto również sięgać po maskownice wykonane z blachy lub aluminium, które dobrze przewodzą ciepło. Inne zalety zabudowy grzejnika to:

 • dodatkowa przestrzeń, np. na kwiaty lub inne dekoracje,
 • walory dekoracyjne,
 • ochrona dla dzieci zwłaszcza, gdy grzejniki mają szpary w które dziecko mogłoby wcisnąć rączki,
 • ochrona przed poparzeniem.

W przypadku urządzania małej sypialni od zera, można postawić również na dekoracyjny grzejnik pionowy. Będzie zajmował on mniej miejsca, a jednocześnie nada wnętrzu nowoczesnego wyglądu, oczywiście o ile właśnie na tym zależy właścicielom.

Urządzenie małej sypialni to przede wszystkim troska o to, aby wnętrze sprzyjało odpoczynkowi. Na szczęście nie jest to trudne, o ile pamięta się o kilku podstawowych elementach, zwłaszcza o odpowiedniej kolorystyce. A Wy jak urządziliście małe sypialnie i co możecie poradzić pozostałym czytelnikom?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *