Mała garderoba – jak ją urządzić? Kompleksowy poradnik

mała garderoba w pokoju

Dobre planowanie to klucz to urządzenia małej garderoby. Nie wszyscy mają jednak możliwość wydzielenia jej w osobnym pomieszczeniu, choć wcale nie oznacza to, że muszą rezygnować z ergonomii oraz codziennej wygody. Jakie są podstawowe zasady urządzania małej garderoby? Oto zestaw praktycznych porad, by mała garderoba była funkcjonalna i łatwa do sprzątania.

Mała garderoba – plan i kolorystyka

W domach lub nieco większych mieszkaniach właściciele zazwyczaj dysponują osobnym pomieszczeniem, które pozwala na zaaranżowanie miejsca do przechowywania ubrań i dodatków. Jednak w przypadku mieszkań w blokach najczęściej mamy do czynienia z garderobą w pokoju lub gdy sypialnia jest zbyt mała, dużą szafą w przedpokoju lub w pokoju dziennym. Niezależnie od umiejscowienia, mała garderoba zawsze wymaga skrupulatnego planowania tak, aby mogła pomieścić ubrania oraz akcesoria należące do właścicieli.

Jeśli na garderobę zostało wydzielone osobne pomieszczenie zaleca się, aby miało ono jasne kolory. Wynika to z oczywistego faktu, że często nie ma w nim okna. Jasna, mała garderoba będzie bowiem sprawiała wrażenie większej i bardziej uporządkowanej.

INSPIRACJE: Akcesoria pomagające przy organizacji garderoby.

Szafa na ubrania

Najważniejszą decyzją przy urządzaniu małej garderoby jest wybór szafy na ubrania. W tym przypadku można zdecydować się zarówno na mebel gotowy, jak i wykonywany na wymiar. Druga opcja ma jednak więcej zalet. Głównie dlatego, że szafa ubraniowa jest wówczas dobrze dopasowana i wykorzystuje każdy centymetr wolnej przestrzeni w danym pomieszczeniu.

Na co jeszcze zwracać uwagę? Decydując się na szafę ubraniową warto postawić na wygodne, przesuwane drzwi, również z lustrami, które optycznie powiększą przestrzeń. Szafa z lustrami doskonale sprawdzi się też w małej sypialni. W przypadku osobnej małej garderoby, można również zdecydować się na całkowitą rezygnację z frontów. Przy czym w takiej sytuacji niezbędne jest ciągłe dbanie o porządek, a to prawdziwe wyzwanie.

mała garderoba w sypialni z dużą drewnianą szafą
Garderoba w sypialni to często konieczność. W tym projekcie BLU_ pojawia się bardzo pojemna szafa ubraniowa oraz zabudowa w kolorze szarym.

Jeśli chodzi o głębokość szafy na ubrania, minimalna to 60 cm, aby móc ustawiać ubrania równolegle. W przypadku, gdy nie można sobie na to pozwolić, przy prostopadłym ustawianiu odzieży wystarczy 45 cm. Drugi wariant może być mniej praktyczny, jeśli jednak ubrania zawieszone będą na specjalnych, wyjmowanych ramionach, również pozwoli to na wygodne wybieranie ciuchów.

W blokach mieszkalnych bardzo często małe garderoby aranżowane są w sypialniach lub pozostałych pokojach. Wówczas szafy pokojowe powinny pod względem stylistyki pasować do całego wnętrza i być spójne z jego charakterem. W takiej sytuacji warto dodatkowo postawić na mebel z półkami i praktycznymi szufladami. W szafie z szufladami łatwiej też zachować porządek, zwłaszcza w przypadku drobnych elementów garderoby oraz biżuterii.

Lustro do garderoby

Koniecznym elementem każdej garderoby jest lustro, a jeśli nie ma na nie miejsca, można pokusić się o zakup gotowej szafy z lustrami, czy nawet zamontować je wewnątrz mebla w przypadku otwieranych na oścież frontów.

Lustro do garderoby może pełnić również funkcję dekoracyjną, w przypadku np. oryginalnego kształtu, czy bardziej zdobnej ramy.

mała garderoba w sypialni z białą szafą
Sypialnia, biuro oraz mała garderoba w jednym. Tutaj biała, pojemna zabudowa projektu BLU_, która doskonale wygląda na małym metrażu.

Oświetlenie garderoby

Planując każde wnętrze nigdy nie można zapomnieć o oświetleniu. W przypadku lamp do garderoby mają one funkcję ściśle praktyczną, pozwalają bowiem na dokładniejsze oglądanie wybranych stylizacji. Odpowiednio dobrane oświetlenie garderoby może ją również optycznie powiększyć, co jest ważne zwłaszcza w przypadku bardzo małych pomieszczeń.

Organizacja szafy

Aby użytkowanie było wygodne, warto dowiedzieć się także, jakie są podstawowe zasady organizacji szafy i przechowywania w garderobie. Tutaj wiele zależy jednak od osobistych preferencji. Niektórzy ubrania układają według kolorów, inni zaś według poszczególnych typów (t-shirty do t-shirtów, bluzy do bluz itd.). Inne zasady, które pomagają w organizacji małej garderoby to:

  • wykorzystywanie osobnych pudełek do przechowywania, które są przydatne w przypadku skarpetek, bielizny i biżuterii,
  • naprzemienne układanie butów, dzięki czemu zajmują mniej miejsca,
  • wkładanie rzeczy sezonowych do górnych, rzadziej używanych szafek,
  • składanie ubrań na sztorc, dzięki czemu łatwiej wyjąć je z szafy ubraniowej,
  • osobne miejsce dla ubrań codziennych lub używanych do ćwiczeń i spania.
mała garderoba z białymi meblami
Garderoba w osobnym pomieszczeniu to najwygodniejsze rozwiązanie. Tutaj projekt INVENTIVE studio z licznymi szufladami, półkami i zakamarkami, aby ułatwić przechowywanie.

Mała garderoba dzięki odpowiedniemu zaplanowaniu jest na co dzień mniej problematyczna.. Oczywiście zawsze duże znaczenie ma dopasowanie jej do własnych, indywidulnych potrzeb. Właśnie dlatego niezbędny jest dobry plan tak, aby wszyscy domownicy byli usatysfakcjonowani miejscem do przechowywania.

  1. Praktyczne pudełko z ceramiki na biżuterię oraz drobiazgiminimalistyczne pudełko do przechowywania, idealne również do sypialni.
  2. Zestaw eleganckich pudełek House Decor – praktyczne pojemniki, zarówno do garderoby, jak i przedpokoju, czy salonu.*
  3. Zestaw ceramicznych pudełek Hubsch – zestaw, który pomoże zorganizować przechowywanie drobniejszych rzeczy.*

*Link afiliacyjny.

Mój post o tym, jak zoptymalizować przechowywanie w garderobie.

A jakie Wy macie złote wskazówki co do urządzania małej garderoby, by była ona maksymalnie funkcjonalna? Czekam na Wasze opinie w komentarzach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *