Aranżacja małej sypialni – najczęściej popełniane błędy

small bedroom

Niestety sypialnia jest pomieszczeniem, którego wiele osób nie docenia i traktuje po macoszemu. Błędy popełnione przy jej urządzaniu mogą jednak sprawić, że tak ważny czas nocnej regeneracji nie zostanie w pełni wykorzystany, a my będziemy budzić się niewypoczęci. Jak powinna wyglądać aranżacja małej sypialni oraz jakich błędów unikać w tym zakresie?

Błąd 1: Aranżacja małej sypialni i biura w jednym

Zwłaszcza w przypadku aranżacji sypialni w bloku, pomieszczenie to ma kilka różnych funkcji, co dla wielu osób jest po prostu koniecznością. Jeśli jednak istnieje taka możliwość, warto odseparować sypialnię od czynności zawodowych i nie urządzać w niej domowego biura. Wynika to z faktu, że nawet emocjonalne kojarzenie tego miejsca z pracą może utrudniać codzienne zasypianie i tym samym powodować problemy ze snem.

Błąd 2: Wybór jaskrawych, energetyzujących kolorów

Idealna sypialnia powinna stanowić doskonałe miejsce do odpoczynku i regeneracji. Sprzyjać temu będą odpowiednie kolory, które powinny wyciszać umysł i pozwalać na odpoczynek.

Właśnie dlatego przy aranżacji małej sypialni powinno unikać się jaskrawych barw zwłaszcza, jeśli miałyby one pełnić funkcję wiodącą. Stąd też kolory mocne takie jak żółty czy pomarańczowy zdecydowanie lepiej sprawdzą się w dodatkach, aniżeli na ścianach czy tkaninach.

biała sypialnia z roślinami
DOBRA PRAKTYKA: Spokojna paleta barw to doskonały wybór do sypialni, co widać w tym projekcie KAZA Concept. Nawet jeśli nie każdy zdecyduje się na biel, to warto pozostać właśnie przy spokojnych, odprężających kolorach.

Błąd 3: Wybór wykładziny w przypadku alergików

Aranżacja małej sypialni z wykładziną podłogową to doskonałe rozwiązanie, ale niestety nie dla wszystkich. We włóknach materiałowych zdecydowanie łatwiej gromadzą się bowiem zanieczyszczenia i drobiny kurzu. Właśnie dlatego takiej podłogi nie poleca się w przypadku osób z alergiami.

Błąd 4: Zbyt szerokie łóżko

Oczywiście duże łóżko sypialniane to marzenie większości osób. Jednak przy aranżacji sypialni warto nieco pohamować zapędy i upewnić się, że zmieści się ono we wnętrzu.

W tym przypadku trzeba jednak sprawdzać nie tyle szerokość materaca, co samej ramy łóżka sypialnianego. Często bowiem nawet kilka centymetrów może sprawić, że wygodne wstawanie i kładzenie się spać będzie wręcz niemożliwe.

INSPIRACJA: Minimalistyczna aranżacja sypialni.

Błąd 5: Łóżko bez miejsca do przechowywania

Łóżko to znakomite miejsce do przechowywania, zwłaszcza w przypadku mikrokawalerek oraz małych mieszkań i domów. Niestety wiele osób rezygnuje z tej możliwości, decydując się na bardziej designerskie rozwiązania i przekierowując duże rzeczy choćby do szafy w małym przedpokoju. Pod designerskim łóżkiem oczywiście zazwyczaj można umieszczać pudełka, jednak nie będzie można przechować tam większych przedmiotów, np. pościeli czy zapasowych poduszek. Jeśli więc mieszkanie jest naprawdę małe, warto wybrać właśnie takie łóżko, które pozwoli na przechowywanie.

Błąd 6: Stoliki nocne niedopasowane do umiejscowienia gniazdek

Stoliki nocne to ważne meble, które powinny znaleźć się po obydwu stronach łóżka sypialnianego. Poza precyzyjnym ich wymierzeniem tak, aby rzeczywiście zmieściły się one w niedużej sypialni, należy także sprawdzić, czy nie zablokują dostępu do gniazdek.

Zazwyczaj takie gniazdka lokuje się na wysokości od 50 do 60 cm od podłogi. Przy czym przed zakupem warto dodatkowo sprawdzić, czy wybrane szafki nocne będą dopasowane do takiego umiejscowienia. Sama prawie popełniłam ten błąd, gdy wydawało mi się, że stoliki, które mi się podobały są małe i z pewnością zmieszczą się w mojej sypialni.

aranżacja małej sypialni w ciemnych kolorach
DOBRA PRAKTYKA: Stolik nocny dopasowany wysokością do umiejscowienia gniazdek. Projekt Interjo Projektowanie Wnętrz.

Błąd 7: Zakup za dużej szafy i jej kolidowanie z łóżkiem

Aranżacja małej sypialni często wymaga również zaplanowania miejsca na szafę na ubrania tak, by pomieszczenie pełniło funkcję małej garderoby. Jeśli wnętrze jest nieduże poleca się, aby drzwi takiej szafy były przesuwne. W przeciwnym wypadku mogłyby kolidować ze stolikiem nocnym czy z łóżkiem. Dlatego najlepiej wyposażyć się w praktyczny metr i przed zakupem sprawdzić, ile miejsca zajmie takowa szafa i czy można będzie wygodnie z niej korzystać.

Błąd 8: Zbyt mocne oświetlenie

Odpowiednie oświetlenie sypialni to absolutnie kluczowy element jeśli chodzi o elementy wykończeniowe i powinno ono oczywiście sprzyjać odpoczynkowi i zasypianiu. Dlatego też zaleca się, aby barwa takiego światła mieściła się w zakresie od 2700 do 3000 K. Dobrym towarzyszem będzie również delikatne światło lampy solnej, która okazuje się mieć wiele bardzo korzystnych prozdrowotnych właściwości.

Zalety takiej lampy to m.in. naturalna jonizacja powietrza, ułatwienie zasypiania oraz korzystne działanie na układ oddechowy. Sama mam taką w moim pokoju i zaświecam na około godzinę przed udaniem się spać. Być może również dzięki niej, śpię spokojnie od 7 do 9 godzin na dobę.

Błąd 9: Brak roślin

Aby zagwarantować organizmowi jak najlepsze warunki do nocnego odpoczynku, przy aranżacji małej sypialni warto zadbać również o odpowiednie rośliny. Nie tylko sprawią one, że wnętrze będzie bardziej przyjazne, ale będą gwarantowały również wiele praktycznych korzyści zdrowotnych. Jeśli chodzi o rośliny oczyszczające powietrze, a jednocześnie łatwe w utrzymaniu, będą to:

  • zamiokulkas zamiolistny (posiadam i polecam),
  • sansewieria gwinejska (posiadam i polecam),
  • chamedora wytworna (przymierzam się do kupna).
aranżacja małej sypialni w bieli i z roślinami
DOBRA PRKATYKA: Rośliny to wspaniały element do sypialni, nie tylko ze względu na wygląd. Źródło: Getty Images.

Co jeszcze łączy te rośliny? Poza niedużymi wymaganiami dobrze znoszą bardziej przyciemnione wnętrza, a także są naprawdę piękne. Dodatkowo doskonale sprawdzą się w małej łazience, kuchni, a także w innych pomieszczeniach, w których będziemy chcieli zapewnić sobie dodatkową porcję zieleni.

Błąd 10: Nieprzyjemne tkaniny

Klimat sypialni pomagają budować również tkaniny. Ważne, by były one przyjemne w dotyku i przewiewne, dlatego też poleca się wysokiej jakości lniane pościele. Te naturalne doskonale sprawdzą się w minimalistycznych wnętrzach z naturalnymi kolorami, bowiem zazwyczaj będą mieć pastelowe barwy, bez mocnych wzorów.

  1. Poduszka dekoracyjna w kolorze beżowym – przyjemny materiał i jednocześnie piękna dekoracja.*
  2. Dekoracyjna narzuta z frędzlamielegancka narzuta, zarówno do sypialni, jak i salonu.
  3. Bawełniane zasłony w kolorze szarym – idealne do minimalistycznej sypialni.*

*Link afiliacyjny.

W aranżacji małej sypialni pomogą również odpowiednio dobrane zasłony. Stworzą one przyjemny klimat, co jest niezbędne zwłaszcza, gdy pomieszczenie skierowane jest na ruchliwą ulicę czy miejskie lampy.

Jeśli zależy nam na tym, by sypialnia była prawdziwą oazą spokoju i miejscem do idealnego odpoczynku, warto postawić ją na czele swoich  priorytetów. A Wy? Jakie błędy popełniliście przy aranżacji małej sypialni i przed czym przestrzeglibyście czytelników bloga? Czekam na komentarze!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *